Spargel me salce hollandaise dhe medallions nga mishe lope me patate gratin
Spargel me salce hollandaise dhe medallions nga mishe lope me patate gratin

Spargel me salce hollandaise dhe medallions nga mishe lope me patate gratin

Kuzhint.com

Perberesit.

4 Spargel,

1 Luge gjelle gjalp,

1 Luge qaji uthulle,

1 Qepe e vogel,

60 ml vere te bardhe,

1 Prise krip dhe piper,

150 gr gjalpe,

2 Te verdha te vezeve,

500 gr patate,

1 thelp hudhre,

150 ml qumesht,

100 ml ajke,

4 Medaillons nga mishi i lopes 65 gr copa,

Pergaditja:

Qumeshtin me ajken dhe hudhren e shtypur e hedhim ne nje tenxhere dhe e vlojme pastaj

ia hedhim kripen, muskatin dhe piperin.

Patatet i pastrojme pastaj i qerojme dhe i presim ne feta.

Patatet e prera i hedhim te qumeshti i vluar i perzim mir dhe pastaj i derdhim ne nje tepsi.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad per 45 minuta.

Siper mundeni ti hedhni edhe kaqkavall te bluar.

Spargun e pastrojme dhe e qerojme.

E vendosim ne folie siper i hedhim buter pastaj krip, sheqer dhe piper e mbulojme mire dhe

e vendosim ne furre per tu pjekur per 40-45 minuta ne temperatur 160 Grad.

Buterin e vendosim ne nje tenxhere dhe e shkrim.

Me ane te nje lecke kuzhine e kullojme.

Uthullen, veren e bardhe, qepen e prere ne copa, kripin dhe piperin i hedhim ne nje

tenxhere dhe i nxehim mbi shporet.

Mandej e rrahim sebashku me te verdhat e vezeve deri sa te trashet masa.

Tenxheren e vendosni siper nje tenxheres te mbushur me uje te nxeht pastaj e rrahni me mikser.

Tani me kujdes duke e perzier ia shtojme edhe buterin.

E provojme edhe njehere per krip.

Medallionat i pjekim ne tigan nga 2 minuta dhe i vendosim pastaj ne furre ne temperatur 160 Grad per 10 minuta.

Pasi te gjitha jane te pergaditur tani mund ta bejme servimin duke i vendosur spargune ne njeren anen te

pjates pastaj patatet gratin afer spargut, mishin siper spargut dhe ne fund siper te gjithes i hedhim salcen hollandaise.


Fjalet kyqe : gjellera  spargel  salce  hollandaise  medallions  mishe  lope  patate  gratin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca dhe domate të mbushura
Sallatë e shijshme fshati
Rollad me banane dhe krem