Simite për një mëngjes të shëndetshëm
Simite për një mëngjes të shëndetshëm

Simite për një mëngjes të shëndetshëm

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 luge gjelle maja buke,

3 gota me uje,

1 luge gjelle kripe,

3 luge gjelle musht(pekmez),

1 gote uje susam.

Përgatitja: Shkrijeni majane ne nje gote me uje te vaket.

Prisni per 2-3 minuta sa te fryhet.

Ndersa goten tjeter te ujit perzijeni me 2 luge musht.

Ne nje ene hidhni miellin dhe hapeni ne mes.

Aty hidhni majane e tretur dhe kripen.

Shtoni dhe mushtin e shkrire ne uje dhe perzijeni mire sa t’ju formohet nje brume me nje elasticitet mesatar.

Kepusni pjese nga ky brume dhe jepini formen e simiteve.

Ne nje tas tjeter shtoni lugen e fundit te mushtit dhe goten e fundit te ujit.

Perzijini mire.

Shtrojeni susamin ne nje tepsi.

Zhytini format e simiteve perpara ne ujin me musht dhe me tej lyjini mire me susam.

Me tej shtrojini simitet ne nje tepsi furre qe e keni lyer me pare me pakez margarine.

Piqini per rreth gjysme ore ne nje furre te ngrohur me pare ne 200 grade.

Servirini te ngrohta me çaj te zi dhe djathe te bardhe ose bebe afer.


Fjalet kyqe : brumera  simite  mengjes  shendetshem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tave me patate dhe perime te ndryshme
Speca me hudhra dhe uthulle
Si të zhdukni qimet në fytyrë pergjithmonë në mënyrë natyrale (le