Si te gatuajme Kunefe
Si te gatuajme Kunefe

Si te gatuajme Kunefe

Kuzhint.com

Perberesit per Kunefe: *500 gr kadaif *400 gr djathe krem *100 ml qumesht *150 gr gjalpe i shkrire *300 gr sheqer 200 ml uje *Leng nga gjysma e limonit Pregatitja e Kunefes: Grijme kadaifin, shtojme gjalpin dhe i perzjejme te dyja. Ne tepsine e furres shtrojme gjysmen e kadaifit. Ne nje ene perziejme qumeshtin me kremin e djathit, dhe shtrojme masen e djathit siper kadaifit. Siper kremit te djathit shtrojme edhe pjesen e tjeter te kadaifit dhe e pjekim ne 170 grade C per 30 minuta deri sa te skuqet. Pasi te pjeket e nxjerrim nga furra dhe e leme te ftohet.

Sherbetin ia hedhim kur ta konsumojme. Sherbeti: Ziejme sheqerin dhe ujin me lengun e limonit per 4 minuta qe kur mer vale e largojm hga zjarri dhe ja hedhim embelsires ashtu te nxehte. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  gatuajme  kunefe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fasule turke
Pispili (pite)me miell misri
Ëmbelsirë me dy përbërs