Si ta kemi  nje fytyr te paster pa akne (puqrra)
Si ta kemi nje fytyr te paster pa akne (puqrra)

Si ta kemi nje fytyr te paster pa akne (puqrra)

Kuzhint.com

Për të luftuar puçrrat në fytyrë: 1-Mos ndërhyni me duar në puçrra ose pika të zeza, sepse janë shenja inflamacioni. 2-Shtypja është e rrezikshme nëse ndërhyrja bëhet në mënyrë të gabuar.

Kjo lloj traume nuk bën tjetër veçse përkeqëson gjendjen e lëkurës. 186-Trajtoni fytyrën me produkte cilësore, me përbërës organikë si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj. 3-Përdorni fruta e ushqime të freskëta. 188-Merrni vitamina A,

E. 4-Mos përdorni sapunë kundër yndyrës.

Në këto raste gjëndrat reagojnë duke prodhuar yndyrë në sasi. 5-Përdorni drithëra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti. 6-Pini shumë ujë (pa gaz). Është mënyra më e mirë për të hidratuar lëkurën. 7-Kujdes nga flokët e gjatë.

Në kushtet e një higjiene të keqe ato mund të jenë bartës bakteriesh dhe në kontakt me lëkurën keqësojnë gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.


Fjalet kyqe : keshilla  kemi  fytyr  paster  akne  puqrra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rafaelo  me qokollad
Simite për një mëngjes të shëndetshëm
Biskota me reqele