Shtrudlle me çokolladë
Shtrudlle me çokolladë

Shtrudlle me çokolladë

Kuzhint.com

Përbërësit:

200 g gjalpe/margarin,

150g sheqer pluhur,

2 lugë uthull molle,

9 lugë ujë të ftohtë,

550 g miellë,

1 lugë çaji sode buke,

Sheqer pluhur per sperkatje,

1 Sheqer vanilje.

Per mbushje;Eurokrem,

gjeme molle ose kumbullave ose qfare do qe ju ka qelluar ne shtepi.

Përgatitja:

Ne nje tigan veme gjalpen dhe sheqerin pluhur deri sa mas ate shkrihet te bashkohet dhe gradualisht shtojme uthullen, ujin e ftoht soden e bukes dhe miellin deri sa te formojme nje brume homogjen.

Brumin e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e veme ne frigorifer per 1 ore qe te ftohet.

Pastaj marrim brumin e ndajme ne dy pjese e shtrijme me pic ne gjeresi 21x30 cm dhe kete pjese e prejme ne 3 pjese te barabarta dhe te ne forme te drejt. Çdo pete i hedhim xhem molle ose kumbulle dhe i mbeshtjellmi si shtrudle dhe i vendosim ne nje tepsi me leter kuzhineqe te piqe ne temperatur 190 grad.

Pasi te piqen i dekorojm me sheqer pluhur

Foto nga Ajshe Shurdhiqi


Fjalet kyqe : brumera  shtrudlle  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  me arrë kokosi
Si të kemi më shumë qumësht gjiri
Qofte me veze dhe patate