Sheqerpare nga Lulja La
Sheqerpare nga Lulja La

Sheqerpare nga Lulja La

Kuzhint.com

<meta http-equiv="refresh" content="0; URL=/Te-gatuajm-1398446683727974/?_fb_noscript=1" /> Perbersit;

  • 500gr margarin,
  • 700gr miell,
  • dy te kuqe te vezeve,
  • ni jugurt,

​Pergaditja e sheqer pareve

Ne fillim e shkrim margarinen dhe tani ia shtojm perbersit te tjer si millin vezet dhe jogurtin dhe ne fund ia shtojm edhe miellin e perzim mire deri te behet nje brum i ngjeshur pastaj nga ky brume i formojm kuleqet si ne foto i qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe i pjekim per 30-40minuta ne temp 200

Sherbetin e ziejm ne nje tengjere ku ne te qesim 750gsheqer, 2 gota uje dhee vendosim qe te vloj uji si edhe per 15 minuta e lem qe te ziej pasi te merr vale dhe pasi te jen pjekur sheqerparet si jan ashtu te nxehta siper ia qesim sherbetin e vaket.

<meta http-equiv="refresh" content="0; URL=/Te-gatuajm-1398446683727974/?_fb_noscript=1" />


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mini rolada me banane
Bakllave role  nga Igballe Kryeziu
Biskota me forma nga Bardha Hoxha