Shega ngadalëson plakjen
Shega ngadalëson plakjen

Shega ngadalëson plakjen

Kuzhint.com

Shega ka mjaftë veti antioksiduese dhe anti-tumorale.

Gjithashtu është një frut vjeshtor për shëndetin dhe mirëqenien.

Kokrrat e shegës përmbajnë potas si dhe elemente që ngadalësojnë plakjen.

Shega ka mjaftë veti antioksiduese dhe anti-tumorale.

Gjithashtu është një frut vjeshtor për shëndetin dhe mirëqenien.

Kokrrat e shegës përmbajnë potas si dhe elemente që ngadalësojnë plakjen.

Shega është e përbërë në masën prei 80% nga uji si dhe përmbanë vitaminë C dhe vitamina të grupit B, fibra, proteina, fosfor, magnez dhe hekur.

Pikërisht në sajë të këtyre vetive këshillohet të përdoret në kuzhinë si për ëmbëlsira edhe për gatime dhe sallata të ndryshme.

Aksioni kundër kancerit luhet në bazë të një acidi i cili lufton qelizat kancerogjene, kryesisht në gji, përcjellë Klan Kosova.

Konsumi i rregullt i shegës ngadalëson plakjen dhe shfaqjen e rrudhave dhe kjo është një nga arsyet se pse është njëri nga përbërësit kryesorë për produketet në kozmetikë.


Fjalet kyqe : keshilla  shega  ngadaleson  plakjen  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brownies me kungullë
Rregullat e nuseve
Toptha Bore te vogla(kapela ruse)