Rumpsteaks me patate dhe kepurdha
Rumpsteaks me patate dhe kepurdha

Rumpsteaks me patate dhe kepurdha

Kuzhint.com

Perberesit: 400 gr Patate 3 Luge gjelle vaj Krip, piper 150 gr Champignons te vogel 1 Qepe 2-3 dege thymian Gjysem luge qaji senf 50 gr Ajke 125 gr Mozzarella 2 Rumpsteaks ( copa 200 gr) Pergaditja: 1.

Patatet i pastrojm ua heqim levoren dhe i presim ne feta.

Marrim nje tigan ia hedhim 2 luge gjelle vaj e lem te nxehet mir pastaj ia hedhim patatet e prere ne feta dhe i lem te pjeket per 12-15 minuta.

I hedhim krip e piper.

Kepurdhat i pastrojm dhe i presi pergjysem.

Qepen e qerojme dhe e presim ne katror te imet si dhe thymianin e pastrojme me uje e lem te kullohet dhe e presim imet. 2.

Patatet i largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan hedhim kepurdhat, qepet dhe senf dhe i lem per 3 minuta te pjeken.

Ia shtojme ajken dhe thymianin.

I hedhim krip e piper.

Mozzarella-n e presim ne katrore te vogel. 3.

Furren e ngrohim ne 250 Grad.

Gjysmen e taves e mbulojme me leter per pjekje.

Rumpsteak-it ia largojme rrethin.

Marrim nje tigan i hedhim 1 luge gjelle vaj e lem te nxehet.

Pjekim rumpsteak-in ne tigan ne te dy anet 2-3 minuta dhe i hedhim krip e piper.

Steak-in e vendosim ne taven e mbuluar me leter per pjekje.

Siper ia vendosim patatet e skuqura dhe kepurdhat me ajken si dhe mozzarellen dhe e vendosim taven ne furre per 3-4 minuta.

Mbas 4 minuta eshte e gatshme per servim. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  rumpsteaks  patate  kepurdha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte gjysem hene
BISKOTA TE ZAKONSHME
Torte me limon