Rolle e kripur me majdanoz
Rolle e kripur me majdanoz

Rolle e kripur me majdanoz

Kuzhint.com

Perbersit:

Tepsia (40 x 30 cm),

Fleta majdanozi,

Pake yndyrë,

4 bardha te vezeve,

gjysem lugë çaji kripë,

4 te verdhat e vezëve,

1/2 ajk (75 g),

2 luge majdanoz te bluar,

100 g miellë gruri,

3 karafil hudhër,

2 tuba majdanoz të freskët,

100 arra pishe

1/2 ajk (75 g),

200g djathë krem(gjize),

2 lugë qumësht,

1 Lugë çaji kripë,

60 g djathë parmesan

Përgatitja:

Lani disa gjethe majdanoz dhe vendosni ne nje vend qe të kullohen mire. pastaj

Marrim nje tepsi e lyejm me gjalp dhe e mbulojm me leter per pjekje pastaj mbi te i vendosim Gjethet majdanozit duke i shtruar ne tere tepsin.

Nderkoh ngrohim paraprakisht furrë. ne 200 � C

Pergaditja e petes :

Ne nje ene rrahim te bardhatë e vezeve me kripë me një mikser derisa masa te dyfishohet dhe te behet e trashe. pastaj

Ne nje ene tjeter i qesim te verdhatë e vezeve i perziejm me ajken dhe majdanozin e bluar dhe kete mase e perziejm me miellin me Bakin dhe me të bardhatë e vezeve të rrahura me pare ku dhe kete mase te fituar prap e qesim ne enen me te verdhat e vezeve.

Bruminë e fituar me nje lugë gjelle e qesim ngadal siper ne tepsi ku kemi shtruar me pare gjethet e majdanosit dhe e rrafshojm mire ku dhe pastaj e vendosim ne furre te parangrohur qe te piqet

Ne nje ene qesim Hudhër, arra pishe, majdanoz, salcë kosi, krem djathi, qumështi, pak kripëdhe Djathin parmesan i bashkojm se bashku duke i perzier me nje luge.

Përmbysim tepsin me peten e pjekur ne nje pjatë pake ma te madhe ku e kemi shtruarnje letërtjeter per pjekje, dhe pastaj ia largojm letren qe e kemi shtruar gjate pjekjes, pastaj siper petes e vendosim kremin per mbushje ku dhe e formojm nje role si ne foto dhe e fusim per 1 orë në frigorifer qe te ftohet.

Pastaj pasi te jet ftohur mire e presim në feta të trasha rreth 2 cm. oetker. de


Fjalet kyqe : role  kripur  majdanoz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pas kësaj ju kurrë më nuk do të hedhni fundërrinën e kafesë
 Kungullesha me djathe feta
Fasule turke