Rollatë me banane dhe keks
Rollatë me banane dhe keks

Rollatë me banane dhe keks

Kuzhint.com

Perberesit:

150 margarin,

150 gr sheqer pluhur,

300 gr keksa te bluar(biskota te bluara),

120 ml qumesht,

3 qese sheqer vanilje,

2 banane,

3 krem banana(te vogla te gatshme),

50 gr margarine,

100 gr qokollate,

3 luge qumesht.

Pergaditja:

Tundet mire margarina me sheqer pluhur dhe pasi te behet mase homogjene i shtohen keksat. dhe qumshti ku paraprakisht eshte tretur sheqeri i vaniles dhe perzihet e shtrihet ne fole alumini ku do ta mbeshtjellim ne forme roleje.

Ne kete mase grihen ne copa te vogla edhe krem bananet dhe shtrihet e rrafshohet me dore dhe renditen bananet e pastaj mbeshtillet ne forme roleje.

Pastaj lyhet persiper me qokollaten e shkrire ne margarine dhe qumesht. lihet te ftoeht per pak dhe eshte e gatshme.


Fjalet kyqe : embelsira  rollate  banane  keks  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të bukura për fëmijë
Krem qokollad
Gurabi të shpejta