Revani turke me sherbet nga ne
Revani turke me sherbet nga ne

Revani turke me sherbet nga ne

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 gote kos , 1 gote vaj , 1/2 gote sheqer , 3 ve (ne temp dhome) , 3 luge gjelle mielle normal, 1 gote griz, 1 pecive (pluhur per pjekje), 1 luge e qajit sode bikarboni, 1/2 luge e qajit me kripe , 1 luge sheqeri ekstrakt vanille, Levorja e nje limoni e grire ne rende, Sherbeti: , 2 gote uje, 1 dhe 1/2 gote sheqer , Lengu i nje limoni

Pregaditja e recetës :

Sherbeti zihet per 5 min

Perberesit e terur dhe te langshem i perziejm ndamas ne dy en pastaj i bashkojm duke i perzierbashk ne nje en.

Nuk kemi nevoje mi perzi me mikser vetem me tel kuzhine.

Tepsija duhet te jet katrore 23 cm.

E pjekim ne 170℃ per 25-30 min.

Nese deshironi me bere ma te madhe dyfishojeni masen.

Sherbeti i ftohet duhet te jet ndersa revani e nxehte.

Matjet i ben me gota dhe luge kuzhine qe jan me gr/ml/ ose cup.

Gatuaje se vertet eshte shume e shijshme.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  turke  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kakao
Lëngu i Aronisë
 Proja me spinaqë nga Valdeta Latifi