Revani me spinaqë
Revani me spinaqë

Revani me spinaqë

Kuzhint.com

Perbersit:

3 vezë,

1/2 filxhan kos,

1/2 filxhan pure spinaq,

1/2 filxhan vaj,

1 filxhan sheqer,

1 filxhan bollgur,

1 filxhan miell,

1 pako me pluhur pjekje,

Për shurup;

3 gota uji

3 gota sheqer,

1 fetë limoni,

Për më të lartë;

1 qese me krem ​​te bardh,

1 filxhan Qumësht,

Për dekor fistikë.

Përgatitja:

Rrahim 3 vezët me sheqer, derisa te behet nje mase e dendur pastaj shtojm kosin, dhe prap e perziejm, shtoni spinaq, vaj, sheqerin dhe ne fund shtojmi bollgurin me miellin dhe pluhur per pjekje,

Madhësia e tepsis eshte (22 me 22 cm) drejtkëndësh ku dhe ne të derdhim masen e pregaditur dhe e pjekim deri sa te merr ngjyrë kafe ne furre te para-ngrohur në 190 gradë,

Ne një tenxhere e vëm qe te vloj sherbeti me uje sheqer dhe nje cop limoni te vloj deri sa sheqeri te eshte tretur, dhe e largojm nga shporeti

Revania pasi te jet pjekur ia hidhni shurup në të kundërt, ku njera duhet te et e ftoht ndersa tjetra e vaket.

Kremi;Rrahim kremin e bardhe me qumesht dhe e hedhim siper revanis mbasi te jet ftohur dhe e dekorojm me fistikë atë. kevserinmutfagi.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rikthen rrushin që kishte blerë pasi gjen...
Biskota me limon
Troftë në Furrë