Ramstek me patate dhe kepurdha
Ramstek me patate dhe kepurdha

Ramstek me patate dhe kepurdha

Kuzhint.com

Perberesit:

400 gr Patate,

3 Luge gjelle vaj,

Krip, piper,

150 gr Champignons te vogel,

2-3 dege thymian,

Gjysem luge qaji senf,

50 gr Ajke,

125 gr Mozzarella,

2 Rumpsteaks ( copa 200 gr).

Pergaditja:

Patatet i pastrojm ua heqim levoren dhe i presim ne feta.

Marrim nje tigan ia hedhim 2 luge gjelle vaj e lem te nxehet mir pastaj ia hedhim patatet e prere ne feta dhe i lem te pjeket per 12-15 minuta.

I hedhim krip e piper.

Kepurdhat i pastrojm dhe i presi pergjysem.

Qepen e qerojme dhe e presim ne katror te imet si dhe thymianin e pastrojme me uje e lem te kullohet dhe e presim imet.

Patatet i largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan hedhim kepurdhat, qepet dhe senf dhe i lem per 3 minuta te pjeken.

Ia shtojme ajken dhe thymianin.

I hedhim krip e piper.

Mozzarella-n e presim ne katrore te vogel.

Furren e ngrohim ne 250 Grad.

Gjysmen e taves e mbulojme me leter per pjekje.

Rumpsteak-it ia largojme rrethin.

Marrim nje tigan i hedhim 1 luge gjelle vaj e lem te nxehet.

Pjekim rumpsteak-in ne tigan ne te dy anet 2-3 minuta dhe i hedhim krip e piper.

Steak-in e vendosim ne taven e mbuluar me leter per pjekje.

Siper ia vendosim patatet e skuqura dhe kepurdhat me ajken si dhe mozzarellen dhe e vendosim taven ne furre per 3-4 minuta.

Mbas 4 minuta eshte e gatshme per servim. lecker. de


Fjalet kyqe : gjellera  rumpsteaks  patate  kepurdha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish viqi me patate nga tegatuajm
Tranguj turshi
Lëreni duhanin duke përdorur sodë bikarboni