Qofte të shijshme në salcë domatesh
Qofte të shijshme në salcë domatesh

Qofte të shijshme në salcë domatesh

Kuzhint.com

Për të përgatitur qofte, ju duhet:

450gr mishei bluar viçi,

3 cop karafil -hudhër,

1 qepë, 3 lugë piper i teren,

1 vezë, majdanoz te copëtuar,

një copë bukë bajate, piper dhe erëz.

Për të përgatitur salcë, ju duhet përbërësit e mëposhtme:

350ml lëng domate,

2 dl ujë, nja dy lugë miell,

piper terren,

majdanoz dhe erëza.

Pergaditja :

Kjo gjellë në shikim të parë duket e komplikuar, por në fakt është shumë e lehtë për t'u përgatitur.

Ne fillim i prejm Imët qepë dhe hudhër, i përziejme vezët dhe puren e bukës e zbusim në pak ujë.

Nëne ene të mëdha vëndosim mishi e bluar, shtoni erëza, qepëm e copëtuar, vezën e rrahur dhe bukën e shtrydhur nga uji dhe të gjitha përzierje mirë deri te behet një masë e njëtrajtshme

Përzierjen evendosim në frigorifer për të pushuar për disa orë.

Pastaj nga kjo përzierjeme duart formojm qofte në diametërsi te deshironi dhe i skuqim ne zjarre

Në të njëjtin tigan në të cilën jan skuqur qoftet, vazhdojë me përgatitjen e salces.

Sosi përgatisë pjesën tjetër të vajit nga mielli ku shkurtimisht e kaverdisim dhe shtojm piperin e kuq dhe pastaj shtojm salcen e domateve, majdanoz dhe erëza.

Pas disa minutate vlimit shtoni qoftet qe te ziejn në salcë dhe një gotë ujë.

Lejo salcën dhe qofteqe te ziej së bashku për 10 minuta dhe për pastaj e largojm nga të nxehtit.

Qoftet shërbeni me patate pure ose me rizoto.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  salce  domatesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me rende nga Lulja La
ÇFARË JANË LEUKOCITET?
Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara