Pulë me perime ne furrë
Pulë me perime ne furrë

Pulë me perime ne furrë

Kuzhint.com

Perberesit:

-2 kg mish pule,

-1 qepe,

-500 gr patate,

- dy speca

-dy karota,

-sheri donate,

-kungulleshka,

-patellxhana,

--erza, vaj dhe kripë sipas deshires.

Pergatitja:

Zijeni pak mishin e pules dhe ruajeni lengun duke e hedhur ne tave pak e nga pak.

Hidhini te gjithe perberesit tjer te prer ne kube dhe renditni mire dhe shtojani lengun e mishit dhe futen ne furre tenxeht ne 200 grad per rreth nje ore, me pas vendosni pulesn siper marinojeni me erza dhe prap futeni ne furre edhe per disa minuta duke e ngrit telin e furrel me lart dhe duke i kthyer here pas here pulen qe te skuqen ne te gjitha anet.

Ju befte mire!

Reseta e pregaditur nga ne tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  kofsha  pule  patate  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan
Si ti pastrojm gjygymat me keqapë!
Makarona gjelle  me mishe te bardhe