Puding me shije dredheze(luleshtrydhe)
Puding me shije dredheze(luleshtrydhe)

Puding me shije dredheze(luleshtrydhe)

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1. 5 L qumësht
  • 12 lugë gjelle sheqer
  • 5 lugë gjelle niseshte
  • 1 pudinga me arom luleshtrydhe
  • 1 lugë kafeje vanilje

Përgatitja:

Ne një tenxhere të madhe hedhim qumështin dhe niseshtene tretur me pak qumesht me par dhe pudingun.

E vendosim tenxheren në zjarr dhe fillojmë ta trazojmë pa ndërprerje në mënyyrë që mos të na ngjisi fundi.

Ky proces kryhet në zjarr mesatar.

Gjat kohës që e trazojmë vërejmë që masa fillon të trrashet dhe merr pamjen e një kremi.

Në këtë moment shtojmë sheqerin dhe e trazojmë sërisht duke u kujdesur që masa të mos na ngjis.

Në këtë moment e heqim tenxheren nga zjarri dhe fillojmë të mbushim me të gotat me ndihmën e një garuzhdeje.

Për ta bërë akoma më të shijshme e dekorojm me kokos.

I lëmë të ftohen zupat në temperaturë ambjenti dhe më pas i vendosim në frigorifer.

Foto nga Albini Learti Jetishi


Fjalet kyqe : embelsira  puding  shije  dredheze  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke me kakao dhe me   karota
 Biskota  dy ngjyrshe
Nëse miqësia është pika jote e dobët,ti je personi më i fortë!