Princes krofne
Princes krofne

Princes krofne

Kuzhint.com

Perberesit:

3 Filxhana uje

3 Filxhana vaj

10 Luge gjelles miell

I zien se bashku kuptohet miellin ja gjet kur te vlojn uji edhe vaji, mbasi te ftohen ja gjet 5 ve nje nga nje I perziejm deri sa masa te behet e njetrajteshme, dhe me lug I gjesim ne tepsi I pjekim.

Gjysme litre uje

Gjysme litre qumsht

10 Luge sheqer

3 Luge miell

2 Luge nisheste

I ziejm te gjitha se bashku I perziejm pa nderprere ne temperatur te ulet (derisa ta marri nje mase te trash si pudingu) e lem fillin te ftohet, mbas ftohjes ja qesim 100ml hoplla e perziejm mire.

Krofnet I ndajme ne dysh I mbushim dhe I zbukurojm me sheqer pluhur ose cokollad te shkrir.

Te gatuara nga Alba Sh Rrahmani


Fjalet kyqe : brumera  princes  krofne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e mbushur me krem
Qofte me kunguj
Embëlsirë Me Shije Vanille