Pogaqe Me Qumësht
Pogaqe Me Qumësht

Pogaqe Me Qumësht

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota të ujit qumësht, Gjysëm gote e ujit vaj, 2 vezë dhe 1 lugë e supës sheqer, 1 lugë e mesme kripë, 10 gr maja buke (tharm buke), Miell deri sa bëhet një brum i butë, Për lyerje nevojitet 1 ve dhe susam.

Pregaditja e recetës :

Të gjithë përbërsit i bëjmë bashkë (qumështi duhet të jetë i vakët) formojmë një brum të butë e vendosim në një enë të thellë e mbulojm me leckë kuzhine dhe e lëmë reth 1 orë që të dyfishohet masa.

Pastaj fillojm i ndajm në toptha sipas dëshirës.

I vendosim në tepsi të lyer me vaj.

Para se ti fusim të piqen i lyejm me ve dhe sipër i qesim susam.

Pjekim në temperaturë 180 gradë celsius.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  qumesht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Karrotat
Lulet që janë të përjetshme
Kekë i mirë me fruta