Pogaqe me form te ndryshme
Pogaqe me form te ndryshme

Pogaqe me form te ndryshme

Kuzhint.com

Pogaqe ne forma te ndryshme

Përbërsit:

950 g miellë,

100 g miellë për ngjeshjen e brumit,

Maja të freskët 50g,

50 g gjalpë,

2 vezë dhe 1 e verdhë veze,

2 lugë te qajit kripë,

400 ml krem kosi ose ajk,

100 ml qumësht të ngrohtë,

Sheqer 1 lugë çaji.

Marrim ne fillim100 ml qumësht te ngrohur ku në të shtoni 50 g maja, përzieni dhe shtoni një lugë çaji sheqer kue le të fryhet

Përgatitja:

500 g miell i vëmë në një tas të madh dhe shtoni në të 2 vezë, 1 e verdhë veze, kripën, 50 g gjalpë i shkrirë majan dhe 400 ml krem kosi.

Të gjitha kto i perzien mirë dhe të kombinuar butësisht shtoni 450 g miell mbetur.

Gatuaani brumin mirë dhe e mbuloni me një leckëku e lëni për rreth 45 minutate pushoj.

Pastaj sipërfaqem e spërkatëni me miell ku do ta pregaditeni brumin për ti bere pogaqet e vogla.

Brumin e ndani me kuleq te vegjel dhe secilin e tahlloni ku i vendosni nje mbi nje duke i lyer me gjalp te shkrir, ose sipas deshires i jepni edhe forma tjera ku ne fund i lyni me te verdhen e ves duke i sperkat siper me fara susami.

Mbasi te keni perfundu te gjithe brumin i vendosni ne tepsi ku ken shtruar me par leter per pjekje dhe i leni te pushoj per 45 min,

Piqem 25 minuta në 200 C në furrë

Unë i kam bere ne tre lloje të ndryshme të formave, ndersa ju gatuani si te deshironi!

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  pogaqe  forma  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sekreti i lindjes se femijeve inteligjent
Medalion me salat
Kifle me sherbet