PJESHKA nga Egzontina Ismaili
PJESHKA nga Egzontina Ismaili

PJESHKA nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

PJESHKA:

Pergaditja;

Ne nje ene qesim 5 vez, 5 gota te qajit sheqer, 5 gota te qajit mielle, 2pako me pluher per pjekje(peciva) nji sheqer vanille dhe te gjitha tunden bashk pastaj iu shtohet mielle deri sa masa te largohet nga duart deri sa brumi te behet i forte.

Nga brumi bejme gogla te voglai vendosim ne tepsi dhe i pjekmi.

Pasi tepjeken dhe te ftohen i marrmi dhe brenda ua bejme nga nji vrime me ndihem e thike i mbushime me ( reqel, ajrokrem, gjem ) i bashkojm nga dy copa dhe i vendomi ne lenge qfardo qe e preferoni ( fante apo coca colle ) dhe i rrotullojme ne kokse, si dhe ne ate masen qe e kemi hek me thik dhe qe na kan mbeture kur ua kemi ber vrimat.

Nga kjo dalin deri ne 40-45copa ate mvaret nga madhesia qe deshironi ti beni pjeshkat.

​Nese i gatuani ateher ju befshin mire!


Fjalet kyqe : embelsira  pjeshka  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë orizi me vezë dhe limon
Panine te mbushura
Biskota me rrush te thate