Pite me mishë nga ne
Pite me mishë nga ne

Pite me mishë nga ne

Kuzhint.com

Nevojitet:

700 gr. miellë ose sipas nevojes,

Ujë i vaket sipas nevojes,

pak krypë

Per mbushje:

400 gr mishë i bluar,

gjalpë për lyrjen e petave,

2 qepë mesatare,

1 lugë krypë

Udhëzimet:

Zihet brumi i butë me miell të situr, sikurse për çdo pite.

Pasi të pushoj pak, brumi ndahet në toptha të vegjëltë cilët hapen me tëhollues duke i përmillur vazhdimisht dhe petët e hapura piqen mbi pllakë shporeti.

Në ndërkohë ne tenxhere hidhet disa lugë gjalpë ose vaj dhe në yndyrën e nxehtë, hidhet qepa qe te fergohet se bashku me mishin derisa te mar nje ngjyrë me ndryshe.

Shtohet krypa sipas dëshirës dhe duke e përzier rregullisht gjersa të jetë zbutur mirë.

Tepsia lyhet me yndyrë dhe shtrohet një petë e cila spërkatet me yndyrë, mbi petë hidhet mishi

i përgaditur, mbi petë e lyer me yndyrë dhe rradhë petë e lyer me yndyrë-mishë gjersa të hargjohet e tërë masa.

Në fund vehet peta e cila lyhet mirë me yndyrë

Para se të piqet, shpohet në disa vende me piru.

Pitja me mishë piqet në furrë me temperaturë 200 gradë C, e si të largohet nga furra, spërkatet me ujë të vaket mbulohet për pak kohë dhe shërbehet e nxehtë.

Pitja mund të përgaditet edhe me petë të gatshme.

Në këtë rast mirë është të përgaditen dy katmer me nga 3-4 petë, njëri të vendoset në tepsi në fillim, e tjetri t’a mbuloj piten me petë të gatshme.

Pitja me mishë përgaditet edhe me katmer të përgaditur në mënyrë të rëndomt.

Ju befte mire nese e gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  pite  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Cheesecake  me vanille ,limone si dhe salce dredheze
Deshironi te lini duhanin dhe humbisni peshe?! Kjo bime ju ndihmon.
Tave me jufka (pasta)me kofsha pule, sosdhe kaqkavalle ne furre nga Ema Emily