Pica nga Harisa
Pica nga Harisa

Pica nga Harisa

Kuzhint.com

Nevoiten :sugjuk, pershut, kepurdha, kashkavall, keqap per pica, susam, origano, mille, fare buke (kfasac).

Prgaditja brumit:

2 gota uj te vaket ku ne ta e tret nje qese fare buke dhe pak krip dhe e nxen brumin e leni me pushu 1 ore e gjysem ose 2 ore deri sa te fryhet.

Keqapit : qesim keqapin ne nje en aty i shtojm pak uj pak vaj origano dhe krype deri sa te bashkohet masa i perziejm mire dhe kjo perzierje e ben qe pica kur te pjeket mos te thahet por te mbes e lengshme dhe e but.

Pica: brumi ndahet ne pjes sa mendon se e mbulon tepsin qe do te pjeket dhe ne te eshtrini brumin ne tepsi pastaj qitet keqapi i perpunuar, sugjuku i prer holl, pershutae prer sipas deshires, kepurdhat dhe kashkavalli i grir ne rende susami rethit te pices mundet sipas deshires ulli ose mbasi te pjeket pak pica edhe vez ti qesim permbi vetem e thejm vezen mbi pica pa e trazuar e fusim ne furre te nxeht ne 200 grad deri sa te pjeket edh pica eshte gati.


Fjalet kyqe : brumera  pica  gatuara  harisa  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me shije limoni nga Kaltrina Berisha
Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë
Pogaçe ne form te lules