Petulla te shpejta me sheqer
Petulla te shpejta me sheqer

Petulla te shpejta me sheqer

Kuzhint.com

Përbërësit:

250 gr miellë, 1pluhur paste, pecive, pak krip, një luge sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje, 300 ml kos i lengshëm.

Për fërgim:

Vaje dhe Sheqer pluhur për pluhurosje.

Metoda e përgatitjes:

Merren kosi dhe vezët përzihen dhe pastaj shtohet mielli i përzier me pluhur paste, kripe dhe sheqer si dhe sheqer vanilje ku përzihen derisa te behet një mase homogjene.

Kur brumi te jete gati, nxehet vaji ne tigan dhe nga kjo mase me një luge gjelle nxirret masa dhe vendoset ne vaj te nxehte dhe fërgohen mire ne te dyja anët pastaj renditen ne letër kuzhine qe te mpihet yndyra e tepërt.

Duhet pasur kujdes qe temperatura te mos jete shume e madhe sepse petullat skuqen shpejt dhe nuk piqen mjaftueshëm brenda.

Pastaj i pluhurosim me sheqer pluhur dhe i sherbejme te nxehta.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  shpejta  sheqer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me miellë misri
Krostata nga Lirime Fejzullahi
Buke misri (kollomoqi)  nga Ledion Stars