Petulla te pregaditura nga ne
Petulla te pregaditura nga ne

Petulla te pregaditura nga ne

Kuzhint.com

Perbersit;

2 veze, 5 luge sheqere, 250 ml qumeshte, 1 peciv, 1 kg mielle, 6 luge kose, vaj per kaverdisje dhe sheqer per mbeshtjelle.

Pergaditja;

Ne nje ene rrahim vezet dhe sheqerin me mikser dhe pastaj ia shtojm perbersit tjer te lengshem duke i perzier ngadal me tel kuzhine dhe ne fund ia qesim miellin me peciv derisa ta formojm nje brum jo te fort.

Kete brum e shtriejm ne nje pete te holle dhe i japim forma si te deshirojm (apo edhe si ne ne foto )duke i fergu ne vaj te nxeht derisa te marrin ngjyren e arte dhe i qesim ne leter kuzhine qe te ia pij vajin e tepert.

Kur te behet servimi i rrotullajm ne sheqer te zakonshem.

Ju beft mire!

Recea e gatuar nga me


Fjalet kyqe : petulla  pregaditura  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

8 shenja që bebi juaj është sëmurë
Torte me çokolate (pa e pjekur)
Byrek me kos dhe vezë