Petulla puff puff
Petulla puff puff

Petulla puff puff

Kuzhint.com

Perbersit:

Qumësht të ngrohtë 2 gota mundet edhe jogurt,

2 vezë,

1 filxhan me ujë të ngrohtë,

Kripë 1 lugë çaji,

Gjysma aditiv për brume (fasac),

1 pluhur fryres për ëmbelsirë,

miellë sipas nevojes,

Vaj për fergim,

Pergaditja:

Te gjithe perbersit e lengshem i bejme ne nje vend dhe ne anen tjeter ulim brumin me miellë dhe kfasac, pluhur fryres, 2 vezët dhe ne fund i hedhim krypë varsisht nga deshira edhe sheqer dhe e punojme brumin e leme te pushoj afer 1 ore dhe pastaj e marrim e hollojm me pic e presim me thike ne forme kocke dhe e fergojme ne vaj.

Përveç reçelit, mjaltes sherbehen edhe me djathë.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  puff  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mënyra më e pashëndetshme e përgatitjes së peshkut
Torte me bajame dhe çokolate te bardhe
Mishe pule ne  shkopinj (shish qebap)