Peshqi të fërguar në tigan
Peshqi të fërguar në tigan

Peshqi të fërguar në tigan

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 peshqi mesatar , patate sipas nevojes, brokoli, lule laker, karota, Majdanoz , Piper, Kripë, Vaj ulliri ose vaj normal, miellë , 1 kokerr limon , ,

Pregaditja e recetës :

I presim perimet ne copa te vogla dhe i vendosim ne një tengjere me ujë per ti zier mbi pllaken e sporetit dhe me pas e marinojme peshkun ne te gjitha anet erzat e lart shenuara dhe pak para se ti fergojm i rrotullojm ne miellë.

Me pas i vendosim ne një tigan qe me par kemi qite vaj dhe e kemi ngroh mirë duke i len që te kaverdisen rreth 15 minuta duke i rrotullu ne anen tjeter.

Mbasi që ti kemi kaverdis sipas shijes që kemi i sperkasim me lengun e limonit kur ti konsumoni.

Pjaten e servojm duke ia shtuat patate të ferguara si dhe perime të ziera


Fjalet kyqe : gjellera  peshqi  ferguar  tigan  pregaditura  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire
Mishë viqi me perime ne tavë
Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë