Patatet te skuqura dhe steak i pjekur
Patatet te skuqura dhe steak i pjekur

Patatet te skuqura dhe steak i pjekur

Kuzhint.com

Per pergaditjen e patateve ju duhen 500 gr patate te vogla te cilat i pastrojme dhe i ziejme 13 minuta ne uje me krip.

Mbas 13 minutave i largojme nga uji i lem te ftohen pak dhe i pergjysmojme.

Steak-un e sperkasim me krip, piper te zi dhe e fergojme ne tigan me pak vaj, nje luge gjelle gjalp, nje dege rosmarine dhe dy thelpi hudhre.

Steak-un e fergojme ne secilen ane nga 2-3 minuta.

Pasi te kemi ferguar steak-un e largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan shtojme edhe pak gjalp dhe nje luge qaji piper te kuqe dhe i fergojme patatet per disa minuta.

Steaku i pjekur te servohet ne pjate me patatet e skuqura dhe salaten me makarona.

Dekorin e bejme me disa cope majdanoz te fresket.

E gatuar nga Tegatuajm


Fjalet kyqe : rosmarin  steak  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte pa veze
Praline me konjak
Tortë me badema