Patate me mish pule dhe champignons
Patate me mish pule dhe champignons

Patate me mish pule dhe champignons

Kuzhint.com

Perberesit: 1 kg Patate 2 Qepe te mesme 500 gr Gjoks pule 250 gr Champignons 1 Luge qaji leng limoni 60 gr Margarine Krip, 4 Luge gjelle vaj 1 Luge gjelle miell Piper 150 gr Uje te nxeht 150 ml Ajke 1 Luge gjelle majdanoz i terur ose i fresket Pergaditja: 1.

Patateve ia largojme levoren, i pastrojme dhe i presim i presim ne katrore te vegjel. 2.

Qepeve ia largojme levoren dhe i presim ne katrore te vogel.

Mishin e pules e presim per se gjatsi sa madhesia e nje gishti. 3.

Champingnons i pastrojme, i presim ne feta dhe pastaj i sperkasim me lengun e limonit. 4.

Hedhim margarinen ne nje tigan te madhe dhe e vendosim mbi zjarre.

Pasi te jete shkrire margarina ia hedhim patatet e prera duke i sperkatur siper me krip. 5.

Mbulojme tiganin me kapak dhe e lem per 25 minuta patatet te fergohen/ piqen.

Kohe pas kohe te perzihen. 6.

Marrim nje tigan tjeter dhe hedhim 2 luge gjelle vaj.

E vendosim mbi zjarre qe te nxehet vaji pastaj aty i fergojme qepet dhe champingnons.

Pastaj i largojme nga tigani. 7.

Po ne te njejtin tigan ku kemi ferguar qepet dhe champingnons, hedhim 2 luge gjelle vaj dhe e fergojme per 5 minuta ne temperatur te larte mishin e pules te cilin s'pari e perziejme me miellin.

Mbas 5 minutave ia shtojme qepet dhe champingnons.

I hedhim krip e piper. 8.

Hedhim ne tigan ku ndodhet mishi, ujin e nxeht s'bashku me ajken.

I perzijme te gjithe perberesit mire dhe i lem qe te zihen per disa minuta.

Provojme mishin a eshte pjekur. 9.

Servimin ne pjate e bejme duke vendosur ne njeren ane patatet e pjekur dhe ne anen e kundert masen e pergaditur me mishin e pules.

Dhe ne fund mos te harrojme, i hedhim siper majdanoz te fresket te prere. E pergaditur nga : www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : gjellera  patate  mish  pule  champignons  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta gatuajm salcen per >Majonez<
Pulë me perime
PETULLA ME LUG