Patëlxhana të zi të mbushur
Patëlxhana të zi të mbushur

Patëlxhana të zi të mbushur

Kuzhint.com

Perbersit;

1 kg patlgjana te zi,

1. kokër qepë,

400 gr mish të grirë,

2 specajeshile,

1 lug melmesa,

piper të zi dhe piper i kuq,

3 lugë vaj,

1 tufë majdanoz,

1/2 gotë uji me oriz,

kripë, sipas dëshirës.

Pergaditja;

Merret qepa e grire. karota. specat jeshile dhe i skuqim se gashku me mishen e grire dhe 3 luge gjelle me vaj.

U hedhim domatet e grira imet, 1 luge piper i kuq dhe piperi i zi si dhe 1 lug melmesa.

Pastaj i hidhet gjysem gote uje, dhe e lejm te vloj derisa te shteroje uji.

Ne fund i hidhet orisi dhe majdanozi i grire.

Patelgjanave ia hiqet bishti dhe pritet per se gjati duke ia marre brendin e dhe i kaverdisim me mishin. qe do te pergatitet per t'i mbushur.

Me mishin e pregadituri mbushim patelgjnat dhe i vendosin ne tave i u hidhet pak kripe siper tyre dhe i sperkat pak me vaj.

I hedhim taves 1 gote uje.

Per pjkjen duhet par rreth 20 minutave ne temperatur 200 grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  patelgjana  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare gatuar nga Lejla Mustafi
Biskota të mbushura
Nje metod sherimi të mushkërive e pregaditur nga gjyshet