Panine të shijshme me sheqer pluhur
Panine të shijshme me sheqer pluhur

Panine të shijshme me sheqer pluhur

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 gr Miell , 10 gr maja , 250 ml qumesht i vaket , 75 gr sheqer pluhur , 10 gr kripe, 2 pako vanilie , 75 gr gjalpe , 4 veze

Pregaditja e recetës :

Perzihen te gjithe perberesit e mesiperm (qumeshin ne fund nga pak e pak duke pare fortesine e brumit) pregatitet nje top i bute prej brumi dhe lihet ne vend te ngrohte mbuluar me plasmas, perzihet perseri pasi vjen brumi, ndahet ne toptha vendosen ne tepsi ku kemi shtruar leter kuzhine, i leme perseri te vijne sa te dyfishoje vellimin brumi, lyhen me veze te rrahur me qumesht siper paninet, piqen ne 170 grade sperkaten me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : brumera  panine  sheqer  pluhur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Llokuma nga Bardhe Buçaj
Toptha te bute me mishe pule
Panine te mbushura me djathe