Oktapod i pjekur
Oktapod i pjekur

Oktapod i pjekur

Kuzhint.com

Pasi kemi pastruar oktapodin e hedhim ne tenxhere me uje te valuar ku kemi 1 qepe, 2 gjethe dafine, 2 karrota, 2 gjethe selino, 1 limon te ndare ne mes.

Kapim oktapodin nga pjesa e bearkut dhe i fusim kembet ne uje te vluar 3 here nga 1 sekonde dhe pastaj e hedhim ne tenxhere e leme ne flake mesatare pa e mbuluar tenxheren e provojme me gishta nese shtypet ose nese ka nor te zbardhur.

Fikim zjarrin dhe e leme te ftohet ne ujin e vete hedhim oktapodin ne nje ene plastike e mbulojme me ujin e vete dhe shtojme 200 ml vaj ulliri per 1 kg lengun e 2 limonave ose 200 ml uthull te kuqe dhe 1 luge kafeje rigon.

E mbyllim kupen dhe e lem te marinohet perrreth 2 ore ne frigorifer.

Sherbehet si antipaste dhe e ftohte ose konservohet ne frigorifer per 6 muaj.


Fjalet kyqe : gjellera  oktapod  marinuar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te brishta
Torte me shije  dredheze (luleshtrydhe)
Majdanozi i mirë kundër zbokthit