Oblland role
Oblland role

Oblland role

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 2 copa oblanda
  • 100 ml. ujë te thatr
  • 100 gr. sheqer
  • 1 lugë gjelle kakao
  • 100 gr. rrush i thate
  • 100 gr. fiq të thate
  • 100 gr. urma te thata
  • 100 gr. keksa petit
  • 100 gr. arra ose bajame
  • qokollad per lyrje

Përgatitja:

Marrim oblandat dhe i vendosim në një leckë të lagur qe te zbuten, pastaj marrim ujin, sheqer dhe kakaon e vëndosim në nje ene që te vloj per ta bere ne shurup.

Fiqin dhe urmat i presin në copa të vogla (sa më të vogla më mirë).

Keksat dhe arra i bluajm.

Ne enen me shurupie zier me pare shtojm të gjithë përbërësit e mësipërme dhei perziejm mirë.

Marrim oblandat dhe i shtrijm mbi tavolin dhe mbi te e vendosim përzierjen nga masa e pregaditur me par nga perbersit e me siperm dhe e mbeshtjellim ngadal obllanden duke e bere nje rrolle

Rolatene e pergaditur e fusim per tu ftohur mire ne te gjitha anet te mbeshtjellur me foli në mënyrë qe kur ta presim ne copa feta per servim mos te na prishet dhe e lyejm skejet me qokollad si ne foto.

Kshille; folija hiqet kur te ftohet embelsira.

Shpejtë, e lehtë, e shijshme!

ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  oblland  role  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patëllxhani -vetit e tij si perbers
Ajrokrem të shtëpisë
Keke me karota nga Merita Haliti