Musaka me patate
Musaka me patate

Musaka me patate

Kuzhint.com

Musaka me patate Përbërësit: • 1 kg Patate • kg mish i grirë • 5-6 kokrra qepë mesatare, • 3-4 filxhanë kafeje vaj ulliri, • 4-5 kokrra domate ose 1 lugë gjelle salce • kripë, piper, dafinë. Për beshamelin: • 1 lugë gjelle Gjalpë, • 1 lugë gjelle miell, • 1 gotë çaji qumësht, • 1 vezë, • djathë kaçkavall Pergaditja; Qërojmë patatet.

I lajmë dhe i presim në feta të rrumbullakëta, jo shumë të trasha.

Patatet skuqen derisa të marrin pak ngjyrë.

Presim qepët në formë gjysmë rrethi dhe i skuqim në zjarr të avashtë mënyrë që të mos digjen.

Hedhim dhe domatet e qëruara në copa kubike, pak salcë dhe mishin e grirë dhe vazhdojmë i përziejmë.

Përzierjes i shtojmë kripë, piper dhe fletët e dafinës. Shtrojmë në tavë një shtesë me patatet e skuqura dhe sikur hedhim, gjysmën e qepës.

Vendosim dhe një shtresë tjetër me patate dhe pjesën e ngelur të qepës dhe shtresën e fundit me patate.

Skuqim miellin me gjalpë, shuhet me qumësht, përzihet mirë derisa të marrë valë.

Hedhim pak kripë dhe e lejmë masën që të trashet.

E heqim nga zjarri dhe e lejmë të ftohet pak dhe e përziejmë me vezë.

Beshameli i përgatitur e vendosim mbi musaka dhe i hedhim djathë kaçkavall.

Tava vihet në furrë për tu pjekur për 30 minuta.


Fjalet kyqe : gjellera  musaka  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me dardha dhe çokolate
Pinxhurë shtëpie
Erëzat ”Pluhurat Magjike” Të Kuzhinës