Mufinsa per mengjes
Mufinsa per mengjes

Mufinsa per mengjes

Kuzhint.com

Perberesit: Miell 1 Pako maja (kfasac) 1 Pako sheqer vanille 100 gr Sheqer 50 gr Buter 2 Veze 1/2 peciv 1 Prise krip 150 gr Qumesht ............................................................. 1 Luge gjelle qumesht dhe1 vez per lyerjen e kulaqeve susam Pergaditja: Miellin me kfasac dhe peciv e hedhim ne nje ene te thelle pastaj ia shtojme perberesit e tjere duke e ngjeshur mire.

Hedhim miell ne tavolinen e punes dhe aty vendosim brumin dhe nga brumi ndajme copa te medha.

Copave te brumit ia japim formen e topthit dhe i vendosim tepsi me forma te mufinaose edhe ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

I shtypim pak me duar kulaqet dhe i lyejm me vez dhequmesht dhe i qesim ne fund susam duke i len qe te pushojm te mbuluara per 30 min Kulaqet pjeken ne furre ne temperatur 200 Grad per 20 minuta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  mufinsa  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Kungullesha me djathe feta
Ushqimet që përmbajnë kalcium
Pite e veqant e zbuluar