Mishe i pjekur me patate
Mishe i pjekur me patate

Mishe i pjekur me patate

Kuzhint.com

Perberesit per nje person: 200 gr Steak nga mishi lopes Nje domate Krip, piper, vaj, pak piper i kuq Salate e gjelber Cherry domate Qepe te reja Kastraveca Uthull, krip, piper, vaj ose ne vend te perzierjes me uthull mund te perdorni vetem balsamico Pergaditja: Pataten e presim ne kater feta 2 cm te trasha dhe e ziejme ne uje me krip.

Pasi te zihet e largojme nga uji dhe e lem ne nje pjate. Per salaten marrim te gjithe perberesit i presim ne copa jo edhe aq te vogla.

I hedhim ne nje ene dhe i sperkasim me uthull te perzier me krip, piper dhe pak vaj.

Sipas deshires mundeni edhe ereza te gjelberta i hedhni salates. Nese vendosni te perdorni balsamico atehere pasi ta servoni salate ne pjate e sperkasni me balsamico. Hedhim vaj ne tigan pastaj pjekim steakun ne secilen dhe ne fund i hedhim krip dhe piper.

E largojme nga tigani steak-un dhe e mbeshtjellim me folie alumini qe te qendroj e nxeht. Po te njejtin tigan hedhim pak piper te kuq dhe pak veget dhe e skuqim per 1-2 minuta pataten e ziera. Ne fund e bejme servimin ne pjate duke e vendosur salaten ne nje ane pastaj patate e skuqura si dhe steakun e pjekur. ju beft mire! Receten e gatuar nga : Te gatuajm


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  pjekur  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Shurupë (pije)nga ftoni
Tatli me lara
Limoni ‘ilaç’ për Bukuri