Mishë viqi me patate nga tegatuajm
Mishë viqi me patate nga tegatuajm

Mishë viqi me patate nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

300 gr mish viqi,

1 kg patate,

1 dl vaj,

1 karrotë,

1 domate,

1 lugë sos domatesh (jo e domosdoshme),

1 spec i kuq,

nje i gjelbert,

piper i kuq,

majdanoz,

piper i zi,

kripë dhe melesa sipas shijes.

Përgatitja:

Mishi i viqit pastrohet dhe prehet në copa.

Marrim nje tigan te thellose nje tengjere dhe ne te i qesim qepët per ti fërguar me vaj, shtoni karrotat, specat e grirë, domatetdhe pasi te jen zbutur pak e qesim edhe, mishin, kripën sa për shije, kaverdisim edhe 5 minuta shtoni gjysmë luge çaji sos domatesh, pastaj piperin e kuq melesa sipas shijes dhe ne fund ia qesim ujë dhe përzieni duke hedhur herë pas herë ujë.

Kur mishi është i gatuar.

Pastroni dhe preni në kube patatet, hedhni dhe përzieni të gjithë së bashku deri sa të bëhet gati gjithmon duke e kontrolluar se a ka mjaftueshem uje.

Pasi ta largoni gjellën nga të nxehtit, hedhni majdanoz të grirë, piperin e zi dhe e përziejeni.

RECETA PER----Mishë viqi me patate eshte e gatuar nga www. kuzhinat. com


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  viqi  patate  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur (dollma) me mishe
Qofte tembushura
Si te gatuajme nje > Trileqe<