Mishë i skuqur me ajkë dhe djathë
Mishë i skuqur me ajkë dhe djathë

Mishë i skuqur me ajkë dhe djathë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1kg mishë tul, 150 gr ajkë, 150 gr djath i fortë, 4 thelba hudhër, vaj krip dhe biber i zi

Pregaditja e recetës :

Mishi prehet ne copa me trashësi rreth 1. 5 cm.

I hedhim kripë, biber dhe e fërgojmë në yndyrë dhe hudhra rreth 15 minuta nga të dyja anët.

Filetat i qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe ia qesim përmbi at yndyrën me hudhra ku janë fërguar më herët.

Pastaj marrim nga një lugë supe nga ajka e përzier me djath të grirë dhe qesim mbi filetot e mishit.

I pjekim në temperaturë 220*C rreth 20-30 minuta.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  pjekur  ajke  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Cheesecake  me vanille ,limone si dhe salce dredheze
Embelsire me çokolate
Maskë me miellë tërshëre per akne