Mish viqi me patate nga tegatuajm
Mish viqi me patate nga tegatuajm

Mish viqi me patate nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

disa copa mish viqi te prera holle,

1 kg patate,

rozmarinë,

pak vaj ulliri,

1 lugë vegetë,

1/2 lugë peper.

Metoda e përgatitjes:

Narrim nje tepsi te lyer me vaj dhe e qesim mishin, shtojmë gjysmen e qepës, pak rozmarine dhe sasine e dëshiruar të kripës.

Ndërkohë qërojmë patatet, i presim në kubike të vogla dhe i shtrojmë në një tepsi i marinojmë me piper të zi dhe vegetë, rozmarinë e vaj ulliri dhe i vendosim të ziejmë me nje gote uje duke mbuluar me foli dhe e fusim në furrën e ngrohur 250-300 gradë, dhe mbajmë në furrë për rreth 20-30 min.

Per me shume shikome foton pertu orientu edhe per ta servu mundeni me qfar do qe keni ne shtepi

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : gjellera  mish  viqi  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brusketa me pure dhe domate
Biskota te brishta
Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven