Mish i bardhë me kaçkavall dhe kërpudha
Mish i bardhë me kaçkavall dhe kërpudha

Mish i bardhë me kaçkavall dhe kërpudha

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg gjoks pule,

200 gr kaçkavall,

200 gr kërpudha të freskëta,

1, 5 lugë miell,

1 kokë qepë,

200 ml qumësht,

50 gr gjalpë,

3 thelpinj hudhër,

Brokoli te zier per dekorim dhe flegra limoni te ferguara

vaj, kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:

E grijmë qepën dhe e skuqim në vaj.

Pasi zbutet qepa, në tigan i shtojmë kërpudhat e prera në fije të holla.

Pasi skuqen ato, në tigan e shtojmë hudhrën e grirë.

Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.

Gjokset e pulës i presim në biftek, të cilat i skuqim në vaj në tigan tjetër.

Fillojmë me përgatitjen e salcës beshamel.

Në tenxhere në zjarr e hedhim gjalpin.

Pasi shkrihet gjalpi, e shtojmë miellin.

Përziej më me tel kuzhine.

Duke përzier pandërprerë me tel, në tenxhere e hedhim qumështin.

Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.

Pasi salca beshamel e fiton dendësi në e duhur, e heqim tenxheren nga zjarri.

Në tavë hedhim vaj dhe në të vëmë biftekun e skuqur.

Sipër çdo bifteku vëmë nga masa me kërpudha.

Sipër vëmë salcë beshamel.

Sipër salcës grijmë kaçkavall.

Tavën e vëmë në furrë.

Pjekim 10 minuta, në temperaturë prej 200 gradë.

Biftekun e pulës me kërpudha i vëmë në pjatën për servirje.

Në dy skajet e pjatës vëmë brokoli të kaurdisur.

Zbukurojmë me feta domateje.

Ju beftë mirë.


Fjalet kyqe : gjellera  mish  bardhe  kaqkavall  kerpudha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjizë e bërë në shtëpi
Kifle te prera
Pse është i mirë lëngu i boronicës së kuqe