Makaroni pule  me makarona
Makaroni pule me makarona

Makaroni pule me makarona

Kuzhint.com

Perberesit per pergaditjen e mishit: 400 gr Gjoks pule 3 Luge gjelle leng limoni 3 Luge gjelle vaj ulliri Nje luge gjelle hudher e prere imet Nje luge qaji krip 1/ 4 Luge qaji piper Gjysem luge qaji borzilok ose oregano Perberesit per makaronat: 2 Gota makarona 2 Luge gjelle gjalp 6 Luge gjelle leng limoni Nje luge gjelle hudher e prere imet Gjysem gote ajke 2 Luge qaji borzilok Gjysem gote parmesan Pergaditja: Perzim mire 6 perberesit per pulen duke e len anash mishin e pules.

Pasi te jene perzier mire perberesit e vendosim mishin e pules tek perzierja dhe e lem qe te marinohet.

Vendosim enen ne frigorifer dhe e lem per disa ore te qendroje.

Pas disa oreve e marrim nga frigoriferi dhe e pjekim ne tigan. Makaronat i pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Pasi te zihen makaronat marrim nje gjysem gote nga uji qe jane zier makaronat.

Largojme makaronat nga tenxherja dhe po ne te njejten tenxhere hedhim gjalpin dhe e lem te shkrihet mbi zjarre. ia shtojme hudhren dhe lengun e limonit duke e perzier me tel kuzhine.

Pastaj ia shtojme edhe perberesit e tjere si ajken, kripen, piperin, borzilokun, parmesanin dhe e lem mbi zjarre deri sa te shkrihet parmesani.

E shikojme sa eshte trashur salca e nese eshte shume e trashe ia shtojme ujin e makaronave qe e kemi lene anash.

Ia shtojme edhe makaronat i perzim mire dhe i servojme ne pjate duke ia vendosur siper mishin e pules te pjekur dhe te prere ne shirita pak te trashe. Burimi: http://www. plainchicken. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : gjellera  makaroni  pule  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Soda e bukës apo pluhuri për pjekje? Cila është më e mirë?
Torte e zeze
Kadaif me rrushe te thate