Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli  nga  tegatuajm
Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli nga tegatuajm

Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit:

Gjysem pako me makarona,

300 gr brokoli,

300 gr gjoks pule,

1 luge gjelle soja sos,

kepurdhat si dhe 3 deri 5 luge gjelle ajke,

veget dhe erza te ndryshme si rozmarin,

thymjan dhe piper te zi.

Pergaditja:

Makaronat i zien sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Brokolin e ziejme ne uje te kriposur 8 minuta.

Marrim mishin e bardhe te pules e skuqim ne tigan me pak vaj.

Pasi te jete skuqur mishi ia shtojme nje luge gjelle soja salce, pak vegeta, ereza te ndryshme si p. sh. rosmarin, thymian si dhe pak piper te zi.

Ia shtojme brokolin, kepurdhat si dhe 3 deri 5 luge gjelle ajke.

E lem edhe 2 minuta mbi zjarre pastaj e largojme nga tigani dhe e servojme ne pjate se bashku me makaronat.

Per sasin e perberserve vendosni ju se per sa persona doni ta pergaditeni.


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  gjoks  pule  kepurdha  brokoli  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë me grejfrut për lëkur të fytyrës
Zbulohet sekreti i vrimave në djathin zviceran
Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane