Kuleq te mbushur me puding
Kuleq te mbushur me puding

Kuleq te mbushur me puding

Kuzhint.com

Perberesit per mbushjen:

 • 1 Pako puding me shije vanille
 • 200 ml Qumesht
 • 200 ml Ajke
 • 40 gr Sheqer

Perberesit per brumin:

 • 375 gr Miell
 • 1 Pako pecive
 • 90 gr Sheqer
 • 1 Prise kripe
 • 250 gr Ricotta (Quark)
 • 2 Veze
 • Pak qumesht

Perberes shtese:

 • Pak gjalpe
 • Sheqer vanille

Pergaditja:

Pergadisim pudingun me perberesit e larteshenuar per mbushjen.

Pastaj e lem te ftohet.

Bashkojme miellin, peciven sheqerin dhe kripen.

Pastaj ia shtojme ricotta-n dhe vezet dhe e ngjeshim brumin.

Nese brumi eshte i terur shtojeni pak qumesht dhe ngjesheni prap dri te behet nje brum i lemuar.

Ndajme brumin ne 15 pjese te barabarta.

Seciles pjese ia bejme nga nje vrime e mbushim me 2 luge gjelle puding dhe prap e mbulojme duke ja dhene formen e kulaqit.

Keshtu veprojme me te gjitha pjeset dhe i vendosim ne tepsi.

Te pjeken ne temperatur 200 Grad per 15-20 minuta.

Dhe ne fund pasi te pjeken ashtu te nxehta i lyejm me gjalpin dhe i sheqerosim me sheqer vanille.

Burimi: http://www. myheimat. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  mbushur  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek i njom me qokollad
 Sheqerpare me arra dhe kakao
Keni probleme me yndyrë në gjak? Limoni dhe celeri (selino) janë zgjidhja