Kuleq per mengjes nga dy lloje brume te ndryshme
Kuleq per mengjes nga dy lloje brume te ndryshme

Kuleq per mengjes nga dy lloje brume te ndryshme

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 150 gr Miell
 • 100 gr Buter
 • 50 gr Sheqer
 • 1 Pako sheqer vanille

..............................................

 • 375 gr Miell
 • 1 Pako maja (kfasac)
 • 1 Pako sheqer vanille
 • 100 gr Sheqer
 • 50 gr Buter
 • 1 Veze
 • 1 Prise krip
 • 150 gr Qumesht

.............................................................

 • 1 Luge gjelle qumesht per lyerjen e kulaqeve

Pergaditja:

Nga kater perberesit e pare bejme nje brum duke e ngjeshur pastaj brumin e ndajme ne 12 copa duke ia dhene formen e topthit.

Miellin me kfasac e hedhim ne nje ene te thelle pastaj ia shtojme perberesit e tjere duke e ngjeshur mire.

Hedhim miell ne tavolinen e punes dhe aty vendosim brumin dhe nga brumi ndajme 12 copa te medha.

Copave te brumit ia japim formen e topthit dhe i vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

I shtypim pak me duar kulaqet dhe i lyejm me qumesht pastaj marrim copatet nga brumi i pare i shtypim pak dhe i vendosim siper brumit me kfasac duke e shtypur pak per ti bashkuar.

Kulaqet te pjeken ne furre ne temperatur 180 Grad per 20 minuta.

Burimi: www. oetker. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  mengjes  lloje  brume  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë peshku
Torte e lehte
Torte llokum