Krostat me limon
Krostat me limon

Krostat me limon

Kuzhint.com

Perbersit. 500 gr miell 200 gr sheqer 200 gr burro (gjalpe) 2 veze 1 luge me livieto 1 luge me vanilje lekura e nje limonit e grire ne rende pluhur sheqer per dekurim Per kremen nevoiten : 300 ml qumesht 1 limon 2 te kuqe vezesh 50 gr sheqer 35 gr niseshte Pergatitja. Ne fillim fillojme te pregatisim kremen, duke venduar ne zjarre nje tenxhere, dhe ne te shtojme qumshtin te ngrohet ne zjarre te embel. Ne nje ene me mikser mikesojme vezet me sheqerin dhe me pas shtojme dhe niseshten dhe lekuren e limonit te grire ne rende. I perzijme mire derisa masa te jet e lirshem, dhe me pas masen e shtojme ne tenxhere tek qumshti. E perzijme me luge vazhdimisht qe mos tna ngjitet. E lem ne zjarre te ulet derisa te filloj dhe te trashet pak, dhe pastaj shtojme edhe sugon(lengun ) e nje limonit, e lem edhe per 2-3 min ne zjarre dhe pastaj e heqim njeane, dhe e lem te ftohet. Nderkohe pregatisim pasta frollen : Ne nje ene shtojme vezen dhe sheqerin dhe i perzijme mire me mikser per disa min, dhe pastaj shtojme dhe miellin, livieton dhe lekuren e nje limonit te grire ne rende, dhe e perziejme mire. Ne te shtojme edhe burron te prere ne copa copa te vogla dhe e perzijme mire, masene e vazhdojme ta masazhojme me duar derisa te na jete formuar nje top prej brumit i mire. Masene e brumit e mbeshtjellim me nje celefon guzhinet dhe e fusim ne frigo te pushoj per 30 min. Me pas hapim pasta frollen ne tavolin rreth 1 cm te trashe, dhe pastaj e presim sa masa e taves. Ne tave vendojme leter furret pasi e kemi lyer me burro, dhe vendojme pasta frollen mbi te. Ne te shtojme kremen e pregatitur dhe siper vendojme disa shirita prej pasta frolles. Shiko ne foto. Pasi krostata eshte gati e fusim te piqet ne furre ne tem 180 ° C per rreth 30-35 min. Pasi krostata eshte pjekur e heqim nga furra e lem te ftohet dhe pastaj e presim ne feta dhe siper e dekurojme me pluhur sheqer dhe disa feta prej limonit.


Fjalet kyqe : embelsira  krostat  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallatë me karkaleca
Kivi zhduk vitet nga fytyra!
Gurabija nga Leonora Maxhuni