Krofne me çokolladë nga A.
Krofne me çokolladë nga A.

Krofne me çokolladë nga A.

Kuzhint.com

Perbersit:

500 g miellë,

60 g sheqer,

1 lug t’sheqerit kryp,

40 g Margarin,

2 vezë vetem e verdha,

125 ml qumësht,

125 ml ujë,

1 lugë maj te bukes,

Millin, krypin dhe sheqerin i perzini së bashku

tani majan e bukes e perzini bashk me ujin si dhe qumështin.

Pastaj i qesim krejt bashk formojm nje brum dhe duhet mi ngjesh derisa t’ju doket që është bërë taman ku 30 min e leni me pushu.

Pastaj ja bajm formen qysh duket si ne foto (per vrimen në mes e bejm me një kapak te shishes)

Prap i lem me pushu edhe 20min dhe tani i fërgojm në vaj të nxeht petullat (krofnet).


Fjalet kyqe : brumera  krofne  cokolad  adelina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me mascarpone,qershia,ajke dhe corn flakes
Roladë me patate
Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm