Kroasat me dardha si dhe me karamel
Kroasat me dardha si dhe me karamel

Kroasat me dardha si dhe me karamel

Kuzhint.com

Përbërësit:

4 dardhë,

150 gr qumësht i kondesuar,

karamel të gatshëm,

50g kanellë,

Brumi frolla,

Metoda e përgatitjes:

Përgatisim brumin sipas kësaj recete.

Ndërkohe përgatisim mbushjen.

Qumshin e kondesuar e vendosim ne zjarre të na karemelohet disi duke e perzier herë pas here dhe e lëmë të ftohet.

Presim darëdhat nëe kubik duke lën në njëanë 2 kokrra për dekorimin siper, dardhat e prera i perziejm me qumështin e kondesuar dhe i përziejm ato.

Shtojm karamellin e gatshem dhe kanellës.

Kur brumi frolla të ketë kaluar një orë e hapim në masen e tortieres dhe e shtrojm.

E shpojme me pirun dhe hedhim sipër komposton.

Dardhat e tjera i presim në rriska të holla dhe dekorojm me to krostaten sipër.

E pjekim në furrën e ngrohur me pare ne 200 grad për 30-40 min.

Servirohet sipër me karamel.

Ju bëftë mirë. puhia.


Fjalet kyqe : embelsira  kroasat  dardha  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Topa bore (kapela ruse)
Puding me tri shije
Djathe i pergaditur me kose