Krepa të shijsheme me nurtela
Krepa të shijsheme me nurtela

Krepa të shijsheme me nurtela

Kuzhint.com

PERBERESIT:

100 gram sheqer,

300 ml qumësht,

200 gram miellë,

50 gram gjalpe,

200 gram Nutella, mjalt ose sipas shijes.

qokollad te shkrir,

pak sheqer pluhur,

Pergaditja;

Ne nje ene qelqi i rrahim vezet me sheqerin deri sa te krijojne shkume me pas ia shtojm qumështin dhe pake e nga pake hedhim miellin dhe e trazojm deri sa te keni nje mase homogjene.

Bashkoni te dyja permbajtjet dhe i trazoni deri sa te formoni bazen e krepave.

Merni tiganin dhe e qitni ne zjarr me pak gjalpe ( zgjidhni me kujdes tiganin qe te mos ngjise).

Me pas kur gjalpi te kete shkrire, shtoni nje garuzhde te mases qe pergatitet dhe e hapni ne te gjithe hapsiren e tiganit.

Mbas nje minuti e ktheni ne anen tjeter edhe e lini te piqet edhe nje minute nga ana tjeter dhe keshtu veprojm der sa te perfundoj e tere masa.

Hidhni peten e krepit ne nje pjate te ceket edhe shtoni nutella, mjalt ose sipas shijes tek gjysma e petes edhe e palosni ne dysh ne forme gjysem hene.

Palosni edhe nje here peten ne menyre qe te formoni trekendesh pak a shume.

Dekoroni me qokollad te shkrir, krem te bardhe dhe fruta te ndryshme ose me sheqer pluhur dhe krepa eshte gati per tu shijuar.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  krepa  nurtela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Arrat dhe mjalti dy përbërsit shërues
Torte me banane dhe qokollad
Krofne me krem vanilje