Kifle shtepie nga Erza Zuka
Kifle shtepie nga Erza Zuka

Kifle shtepie nga Erza Zuka

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

​2 vez dhe 1 Got uj i vakt, 2 gota qumsht, 1 lug e vogel krip, 3 lug sheqer, 1 got e qait vaj

Pregaditja e recetës :

Se pari marrim goten me uj te vakt e qesim tharmin e bukes se harrova me shkru siper e tretim mir e lem te dyfishohet pak per 3-5 minuta pastaj marrim nje en me te thellt i shtohet vezet i tundem mir ja shtojm vajin sheqerin dome tharmin te gjitha i perziem mire dhe ja shtojm millin deri sa te punohet brumi.

I lem te dyfishohet per 1or pastaj e qesim mbi tavolin i ndajm 20 kuleq i t'hollojm i presim ne tri vene ne fund te petes peta t'hollohet per se gjati i shtojm Rikota (gjiz) apo nuttela dhe e mbeshtjellim i renditemi ne tepsi i lem prap 10-13 minuta deri sa te nxejm furren dhe i pjekim ne temperatur 200 grad un nuk e kam shiku mir per sa koh po mundeni ti shihni edhe vet deri sa te kuqen besoj per 20-25 minuta pjeken.

Ju beft mir provoni se shum te shishme me kan dal.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

-Kifle dy ngjyrshe-
Levrek në skarë
Embelsire e bute me cokolad