Keke i mbushur
Keke i mbushur

Keke i mbushur

Kuzhint.com

Perbersit per padispanja ; 6 vezë 7 lugë gjelle ujë të ngrohtë 12 lugë sheqer 12 lugë miell 1 pluhur pjekje (peciv, ) 1 filxhan i vogël vaj 1 filxhan të vogël të qumështit 5o gramë qokollad te bardhe Pregaditja ; Rrahim vezët dhe sheqerin, u shtojme ujë, pastaj qumësht dhe vaj dhe në fund miell me pluhur pjekje dhe arra dhe qitet ne tepsi me form si ne foto.

Piqet padispanja në temperatur160 gradë.

Padispanja duhet të ftohet dhe priten pergjysem duke ja grryer masen e mbrendshme për ti vene mbushje, shih foton. Per mbushje; Pudingun e pergaditim sipas pershkrimit ne pako per ta embelsuar me shume shtoni 2-3 luge sheqer ose � kutie qumesht te kondensuar por kur shtohet qumeshti i kondensuar duhet te shtoni 2-3 flete xhelatine (xhelatinen e leme ne uje te ftohet qe te zbutet).

Pasi te mbaroni pergatitjen e pundingut e hidhni dhe xhelatinen duke e perzier. Me kete mase e mbushni kekun mire dhe duke i qite siper qokollad te zeze te shkrir ne avull dhe e mbulojm me pjesen tjeter te kekut Per dekorimin: Marrim margarine rreth 50-60 grame e shkrijme (jo qe te zieje) dhe nje cokollate, 3 apo 4 kokrra cokollate e zeze shkrijme bashke duke i perzier.

Kur te shkrihen e leme cokollaten te ftohet pak pastaj e hedhim siper tortesduke e zbukuru me disa copa qokollad te bardhe ne rende. Per ta kuptu me mir se si shkon renditja orientoheni me foto qe ta keni me te lehte. Ju befte mir


Fjalet kyqe : embelsira  keke  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Banane me cokollate
Sallat ruse
Tortë me çokollate dhe dardhë