Kekë me mak
Kekë me mak

Kekë me mak

Kuzhint.com

Perberesit:

1 gote sheqer,

1/2 gote vaj ose gjalpe,

1 luge kafeje sode buke,

200 gr kos,

4 luge gjelle mak,

2 gota miell,

1 sheqer vanil

1 pluhur per fryrje(peciv)

Per zbukurim;

100 gr qokollad,

30 gr gjalp.

Pergatitja:

Hidhni vezet dhe sheqerin bashke ne nje ene dhe i rrahini mire.

Me vone shtoni vajin, dhe kosin dhe perzijini mire.

Me pas hidhni mbi te miellin me ngadale duke e perzier me rrahesen ne menyre qe brumi te mos kokerrizohet.

Me pas i shtoni soden e bukes, 1 sheqer vanil, 1 pluhur per fryrje(peciv) dhe4 luge gjelle mak,. Hidheni masen e formuar ne nje tepsi me forme per kek dhe vijeni te piqet ne temperatur 180 grade C ne furren e ngrohur me pare per 60-70 minuta.

Pasi te jete pjekur nxirreni nga furri dhe lereni jashte te ftohen.

Ne fund kur te jen ftohtr i dekoroni me qokollad te bardh ku me par e ken shkrt ne avull me nje luge gjalp.


Fjalet kyqe : embelsira  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Torte me qershia dhe çokolate
Vetite e domateve?
Ëmëlsirë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi.